Omtale af aktiviteter

 Bridge:

Der spilles bridge hver tirsdag, onsdag og torsdag på nedennævnte tidspunkter:

Tirsdag:kl.12.30-16.00.

Evt. henvendelse til Merete Blirup på tlf. 40 86 02 74 og 86 52 02 74 eller Peter Kelstrup på tlf. 75 66 18 99.

Onsdag:kl. 18.30-22.30.

Evt. henvendelse til Holger Nielsen på tlf. 21 67 00 33 og 86 52 41 41 eller Anders Rosenlund på tlf. 61 69 93 75.

Torsdag:kl. 12.30-16.00.

Evt. henvendelse til Birte Saksø på tlf. 87 93 05 74.

Torsdag: kl. 13.00-16.00.

Evt. henvendelse til Kirsten Føns på tlf. 86 52 12 01.

Torsdag i ulige uger: kl. 18.30-22.00.

Evt. henvendelse til Erik Bottke på tlf. 21 65 15 75.

De 12 mænd

mødes hver torsdag kl. 10.00-12.00.
Evt. henvendelse til Ole Ottesen på tlf.20 27 44 31 eller 86 95 01 42.

EDB-IT

Der afholdes diverse IT kurser i brugen af følgende:

Windows 10, IT sikkerhed PC og Andreoid mobiler, Windows 10 og Google Foto, Iphone og Ipad, Android mobiler (mærkerne Samsung – Hauwei, Doro m.fl.

Kurserne starter op i september/oktober og februar/marts.

Åben datastue

Hver torsdag åben datastue fra kl. 9.00-11.00, hvor man kommer med sine IT problemer og så vil frivillige prøve at løse de IT problemer man har.

Evt. henvendelse til Jørgen Mikkelsen på tlf. 21 63 31 55.

Engelsk

AOF afholder engelsk undervisning hver onsdag kl. 9.30-11.15 og 12.30-14.15.

Evt. henvendelse til Erja Ahonen på tlf. 28 93 12 69.

Frimærkeklubben

Frimærkeklubben mødes torsdag i ulige uger kl. 19.00-22.00.

Evt. henvendelse til Erik Nielsen på tlf. 86 57 23 85.

 

H.U.S.K.

Der er mødetid den anden tirsdag i måneden fra kl. 14.00-16.00 evt. henvendelse skal ske til Dorthe Nielsen på tlf. 22 75 56 97.

Kortspil

Der foregår kortspil hver mandag fra kl. 13.00-16.00 evt. henvendelse skal ske til Kirsten Skovsgaard på tlf. 28 88 78 71.

Bankospil

Pensionistforeningen afholder bankospil hver fredag fra kl. 13.00- 15.30

Evt. henvendelse til Niels Knudsen på tlf. 45 76 01 45.

Læsekredse

Der er 3 læsekredse som mødes

Læsekreds 1 mødes den første onsdag i måneden fra kl. 14.00-16.00.

Evt. henvendelse til Anne-Grete Kveiborg på tlf. 29 82 94 55.

Læsekreds 2 mødes den første torsdag i måneden fra kl.13.30-15.30.

Evt. henvendelse til Marie Cramers på tlf. 23 31 03 34.

Læsekreds 3 mødes den anden torsdag i måneden fra kl. 13.30-16.00.

Evt. henvendelse til Kirsten Haugaard Jørgensen på tlf. 22 75 38 33 eller 86 57 24 73.

Miniature

foregår den første tirsdag i måneden fra kl. 19.00-21.30.

Evt. henvendelse til Kirsten Gedsø på tlf. 26 59 99 17.

Patchwork, syning/strik

foregår hver mandag fra kl. 13.00-15.30

Evt. henvendelse til Aase Ramsing på tlf.20 86 19 16 eller 86 52 15 52.

QI Gong

foregår i følgende tidsrum:

Mandag kl. 9.30-11.00 og kl. 17.00-18.30,

torsdag kl. 9.30-11.00

Evt. henvendelse til Vibeke Larsen, mailadresse?

Seniordans

foregår hver tirsdag fra kl. 9.00-11.00.

Evt. henvendelse til Margit Batz på tlf. 30 52 87 58.

Skak

foregår hver uge:

Mandag kl. 10.00-12.00

tirsdag kl. 18.30-20.00.

Evt. henvendelse til Torkild Salling på tlf. 22 49 82 23, Kai S. Munk på tlf.

26 85 58 12, Hans Skovhus på tlf. 61 13 21 81 eller Bjarne Berring Rasmussen på tlf. 61 72 59 79.

Slægtsforskning

foregår torsdag fra kl. 13.30-15.30 og fra 16.00-18.00

Evt. henvendelse til Hans-Jørn Hansen på tlf. 2136 08 86.

 

Skanderborg Spillemændene

øver mandag fra kl. 18.30-22.00.

Studiekreds

Hver tirsdag fra kl. 10.00-12.00.

Evt. henvendelse til Erik Jørgensen på tlf.21 63 45 73 eller 86 52 19 73.  

 

Petanque

Det foregår hver tirsdag fra kl. 13.00-15.30

Evt. henvendelse til Arne Laue på tlf. 20 61 73 60.

.

Spillemænd

Øver hver mandag
Evt. henvendelse til 
Palle Vestmark på tlf. 86 51 29 07